x Pop-in Başlık Pop-in Alt Başlık Sitemizden çıkmadan önce size özel fırsatlara göz atmak ister misiniz? Fırsatları Gör x
sadsad x
asdasd

Kahvenin Altın Çağı

Aradan geçen yüzlerce yıllık sürede devletlerin, toplumların değişmesi gibi, şüphesiz ki kahve de bir dizi değişime uğramıştır. Gerek ekiminde gerek işlenişinde gerekse hazırlanışında yaşanan bu değişimlerin zirveye ulaştığı nokta günümüz dünyasıdır. Tabii ki bu son değildir. Kahveye dair her geçen gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Teknolojinin gelişimiyle beraber de öğrenmeyi, çiftçiliğinden sunumuna dair bir dizi yeniliğe şaşırmayı sürdürüyoruz. Ulaştığımız bu kaliteyi de çiftçilere, roaster'lara, baristalara ve tüketicilere borçluyuz.

Kahve çiftçileri aldıkları eğitim ile daha bilinçli kahve tarımı yapıp, kahve yetiştirmekte, kahvenin türüne göre özel tarım teknikleri geliştirip uygulamaktalar. Yetişen kahveyi özelliklerine, niteliklerine göre toplayıp, işlemekteler.

Yetiştirip, hasat edildikten sonra işlenen yeşil kahve çekirdekleri, uzman roaster'lar tarafından sample roasting (örnek kavurma) aşamasından geçirilir. Kalitesi ve nitelikleri belirlenen kahve çekirdeklerinin ticaret; ve nakliyatı sonunda, kahvenin niteliklerine ve tüketimine (demlenme tekniğine) en uygun şekilde kavrulur.

Kahve demleme işinde uzman baristalar tarafından niteliğine göre uygun ve taze bir şekilde öğütüldükten sonra demlenip, tüketiciye kahve deneyimi sunarlar.

Aslında; çiftçilerin, rooster'ların, baristaların bu seviyede kahve sunabilmelerinin sırrını, bilinçli tüketicilere borçluyuz! Bilinçli tüketicilere daha iyi kahve sunabilmenin arayışları, kahve sektöründeki rekabete, bu rekabet de kaliteli birtakım gelişmelere neden oldu.
Kahve sektörü son yıllarda inanılmaz bir şekilde büyüdü. Günümüz de dünya çapında 125 milyondan fazla insan geçimini kahve sektöründe elde etmektedir ve bazı ülkelerin en büyük ekonomik kaynağını kahve sektörü oluşmaktadır.

Hâl böyle olunca, tüketicilerin iyi kahveyi tanıması ile kahve sektörü çalışanlarının ürüne verdiği önem de çoğaldı. Artık daha çok kahve içiliyor ve daha çok kafeler var. Buna göre daha eğitimli personel işe alınıyor ve sürekli eğitim ile personelinin eğitim düzeyi yüksek tutuluyor.

Artık kahve, bir acı fincan kahveden ibaret değil...

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.