x Pop-in Başlık Pop-in Alt Başlık Sitemizden çıkmadan önce size özel fırsatlara göz atmak ister misiniz? Fırsatları Gör x
sadsad x
asdasd

Filtre Kahve Nedir? Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Filtre kahve damla demleme yöntemlerinden biridir. Damla demleme yönteminde, su filtrenin içindeki öğütülmüş kahvenin üzerinden dökülerek hazırlanır. Genellikle orta kalınlıkla çekilmiş kahve çekirdeklerinden süzülerek geçen su, çekirdeklerindeki yağ asitleri ile aromayı alır ve kahveye dönüşür. 

Filtre kahveyi çeşitli şekillerde hazırlanmış olarak görebiliriz: French Press, American Press, Syphon, V60, Chemex ve Aeropress gibi yöntemlerden herhangi biri kullanılarak...Bu noktada metal ya da kağıt filtre tercihi devreye giriyor. Bazı ekipmanlarla kağıt, bazıları ile metal filtre kullanılabilir. Metal ya da kağıt filtre tercihinde bazı hassas noktalar bulunur. Kağıt filtre tercihinde ince öğütülmüş kahve çekirdekleri, metal filtrede orta ya da kalın öğütülmüş çekirdekler kullanılır.

Filtre kahve demleme yöntemleri

Damla demleme yönteminde, su filtrenin içindeki öğütülmüş kahvenin üzerinden dökülerek hazırlanır. Genellikle orta kalınlıkla çekilmiş kahve çekirdeklerinden süzülerek geçen su, çekirdeklerindeki yağ asitleri ile aromayı alır ve kahveye dönüşür. 

Filtre kahveyi çeşitli şekillerde hazırlanmış olarak görebiliriz: French Press, American Press, Syphon, V60, Chemez ve Aeropress gibi yöntemlerden herhangi biri kullanılarak...Bu noktada metal ya da kağıt filtre tercihi devreye giriyor. Bazı ekipmanlarla kağıt, bazıları ile metal filtre kullanılabilir. Metal ya da kağıt filtre tercihinde bazı hassas noktalar bulunur. Kağıt filtre tercihinde ince öğütülmüş kahve çekirdekleri, metal filtrede orta ya da kalın öğütülmüş çekirdekler kullanılır.

Demlemeden önce hangi filtreye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Markatatlar.com'dan aldığınız veya bir kahve dükkanından aldığınız kahveyi öğütmek istediğinizi söylediğinizde size hangi Filtreye göre öğütüleceğini seçtirecek veya soracaktır. Eğer demleyeceğiniz filtre metal ise, kahveciniz kahvenizi kalın taneli olarak öğütecektir. Çünkü ince kahve tanecikleri metal filtreden sızarak kahvenizin içinde tortu oluşturur. Eğer kağıt filtre kullanacaksanız kahvenizi biraz daha ince kahve tanecikleriyle demleyebilirsiniz.

Filtre Çeşidine Göre Demleme Yöntemleri; Chemex, Hario V60, kağıt filtre kahve makinesi, Sifon ve Aeropress de kağıt filtre kullanılır. Kağıt filtre metal filtreye göre yağları daha iyi tuttuğu için daha yumuşak ve dengeli bir kahve demlemenizi sağlar. French Press ve metal filtreli kahve makinesinde ise metal filtre kullanılır. Metal filtre ile demlediğiniz kahve daha yağlı ve daha gövdeli olur diyebiliriz.

Süresine Göre Filtre Kahve Demleme Yöntemleri; İki kupa kahve için Hario V60 ve Aeropresste yaklaşık 2-3 dakikada kahvenizi demleyebilirsiniz. Chemex ve French Presste ise demleme işlemi yaklaşık 4 dakika sürer. Son olarak da Sifon ve Filtre Kahve Makinesinde 5-6 dakikalık bir demlemeden sonra kahveniz hazırlanmış olur.

Miktara Göre Filtre Kahve Demleme Yöntemleri; Bir veya iki kupa kahve demlemek için Hario V60, Aeropress ve American Press diğer yöntemlerden daha uygundur. Eğer biraz daha kalabalık gruplar için demleme yapacaksanız Chemex, French Press, Filtre Kahve Makinesi ya da Sifon kullanmak daha pratik olacaktır.

Basınca Göre Filtre Kahve Demleme Yöntemleri; Aeropress ve American Press demleme yöntemlerinde sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin içinden bir basınç ile geçirerek demeleme yaparsınız. Bu basınç daha yoğun gövdeli bir kahve elde etmenizi sağlar. Sifonda ise kahvenizi vakum yöntemi ile elde etmenizi sağlar bu vakum da yine yoğun bir gövde ve aroma oluşturur. Diğer Filtre Kahve demleme yöntemlerinde ise herhangi bir basınç uygulanmaz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.