x Pop-in Başlık Pop-in Alt Başlık Sitemizden çıkmadan önce size özel fırsatlara göz atmak ister misiniz? Fırsatları Gör x
sadsad x
asdasd

Blend Kahve (Kahve harmanı)

Kahveseverlerin en çok tükettiği içecek olan filtre kahve, temelde öğütülmüş kahveden üretilen ve Türk kahvesinin dışında kalan üç sıcak içecekten birini teşkil ediyor. Bu üç sıcak içeceği espresso bazlı içecekler, filtre kahveler ve çözünebilir (hazır) kahveler olarak sıralamak mümkün. Bunlardan, espressonun ve espresso bazlı içeceklerin yapımı biraz daha meşakkatli olduğundan ve özel ekipmanlar istediğinden, en hızlı ve kolay elde edilen türev olan filtre kahveler günlük ve sık tüketimde tercih sebebi haline gelmektedir. Her bir fincan için ayrı bir işlem gerektirmeyen ve bir seferde pek çok bardak kahve elde edilecek şekilde kolayca demlenebilen filtre kahve ise temelde iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Birinci tür filtre kahve, bölgesel dünya kahvelerinin başka bir bölgenin kahvesi ile karıştırılmaksızın tüketilmek üzere paketlenmesinden oluşmakta olup, bunlara tek bir coğrafi kökenden elde edilmeleri nedeniyle “Single Origin Coffee” yani “Tek Kökenli Kahve” adı verilmektedir. Bu kahveler genellikle yüzde yüz aynı türevde çekirdeklerden ve çoğunlukla da “Arabica” adı verilen, yüksek rakımlarda yetiştirilen kaliteli, daha narin, görece daha zor elde edilen ve bünyesinde meyvemsi, çiçeksi, baharatımsı lezzet notaları barındıran kahve çekirdeklerinden oluşurlar ve hep aynı lezzeti sunmaları nedeniyle tercih edilirler. 

İkinci çeşit filtre kahveler ise farklı yörelerin lezzetlerinin kahve kavurma ustaları tarafından özgün formüllerle harmanlanmasından doğan yepyeni lezzetler barındırır ve genellikle “Single Origin” kahvelere göre daha uygun fiyatlarla kahveseverlerin beğenisine sunulurlar. Bu kahvelere ise ortak kahve lisanında “Blend Coffee” yani “Harman Kahve” yahut “Kahve Harmanı” adı verilir. Harman kahvelerin tek kökenli olanlara göre daha uygun fiyatlara satılmasının sebebi kalitesinin düşük olmasından değildir. Bunun sebebi, daha alçak rakımlı tepelerde yetiştirilen ve daha sık hasat edilebildiği için Arabica türü kahve kirazlarına göre daha kolay elde edilen “Robusta” türü kahve çekirdeklerinin bu harmanlarda kullanılması ve bunun da toplam maliyeti azaltmasıdır. Robusta kahve çekirdekleri hakkında yanlış bilinen bir hususu düzeltmek adına doğru bilgiyi sunmak gerekmektedir. Robusta kahve, kalitesiz kahve demek değildir. Robusta kahve sadece, (Arabica’lardan farklı olarak) 0-800 metre yükseklik aralığındaki alçak rakımlarda yetiştirilebilen, iklimsel koşullar nedeniyle yılda iki veya daha fazla hasat edilebilen, yine yetiştirildiği koşullar nedeniyle meyvemsi veya çiçeksi değil daha yoğun ve karamelize tatlar barındıran kahve çekirdekleridir. Yapısı nedeniyle kahve kreması elde etmeye çok daha elverişli olduklarından, bütün espresso ürünlerinde bir miktar bulunurlar. Yine günlük tüketime uygun olması için pek çok filtre kahve harmanında farklı oranlarda yer alırlar. Robusta çekirdeklerinin Arabica çekirdeklerine göre bir diğer farkı ise bünyesinde barındırdığı kafein oranının görece daha yüksek olması nedeniyle sizi uyanık tutması ve üzerinizdeki uyuşukluğu, uyku halini veya ataleti atmanızı sağlaması ve sizi enerjik hissettirmesidir.

Son olarak, size Numerica’nın Blend kahveleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak, bu enfes “fiyat performans” ürünümüz farklı coğrafi kökenlerden getirilen en üst kalite Arabica ve (düşük oranda) Robusta kahve çekirdeklerinin Oze’nin kahve kavurma ustalarına ait özel bir formülle harmanlanıp kavrulmasından elde edilmekte ve kavrulduktan sonra ideal şartlarda dinlendirilerek paketlenip en taze haliyle müşterilerimizin beğenisine sunulmaktadır. Numerica Filtre Blend ve Espresso Blend kahveleri, bölgesel çekirdek kahve türlerini belirli oranlarda karıştırıp farklı aroma ve lezzet tonlarından kahve harmanı yani blend kahve çeşitleri elde etmektedir. Gün boyu tüketime uygun yumuşak içimli ama bir o kadar da dolgun ve özgün lezzetini, uykunuzu açmaya ve sizi en iyi şekilde güne hazırlamaya yetecek enerjisi ve gücüyle birleştirirken, fiyatıyla da her gün, günün her saati tüketebilmek için aradığınız kahve olmayı vaat etmektedir. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.